28 marca 2017

Literatura

Daria Galant

                                     Biologia przeczuć

Wstęp do wydania tomu wierszy Katarzyny Brus- Sawczuk

 

Jeśli można powiedzieć o formach odczuwania poetyckich doznań, kryjących się w osobowości autora, to każdemu przynależne są pewne rewiry, z których czerpie materię do swojej sztuki. U Kasi jest to bliskość życia w samym aspekcie jego codziennego bytowania. „Aspergerowe dzieci”, „otwarta głowa pięknej kobiety”, „kroplówka rosy” – te i podobne frazy tworzą swoistą platformę, na której autorka dokonuje diagnoz i analiz samej siebie, jako podmiot liryczny oraz szuka definicji na opis tego, co widzi dokoła.

A dokoła dostrzega strzępy bądź echa miłości, zaniechania, twardej niechęci, Freudowskiego szukania szczęścia, patrzenia na świat i ludzi z perspektywy ich zatrzymanych, jak na fotografii, chwil. Te wszystkie postaci i ich wydarzenia naprowadzają odbiorcę na fizyczny wymiar człowieka, zmagającego się z odkrywaniem a wręcz poszukiwaniem swojej lepszej strony. Dzieje się to w przeciągach codzienności i codziennych rytuałów, często okraszonych sporą dawką samotności oraz próby autodefinicji.

W materialnych aspektach ludzkiego żywota, które na stronach tych wierszy pojawiają się jako części ściśle przylegające do aktualnego świata, nieśmiało wyłania się uniwersalna prawda o świecie i jego zasobach, których- jak skarbu- należy poszukiwać.

Owe dążenie do poszukiwania są jeszcze przed. W rytmie słów, opisujących materialną konstrukcję odczuwania człowieka, uwikłanego w określanie celów i znaczeń własnej egzystencji, kryje się zapowiedź zmian.

Ale czy one nastąpią? Obiecujący jest jeden z tytułów „ŚMIERĆ KLINICZNA”, który pomimo stricte biologicznego wydźwięku, w płaszczyźnie podświadomości tekstu może znaczyć koniec starego życia i przebudzenie do nowego.

Lecz czym będzie to przebudzenie i czy faktycznie wydarzy się- to pozostawiam do oceny Czytelników i wrażeń, jakie pozostaną w nich po lekturze niniejszej publikacji.

Daria Galant

Pracownia Filmu i Literatury Instytutu DG